AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Evcil dostlarımızın aşı ve beslenme konularında hassas olunduğu kadar ağız sağlığı ve hijyenine önem vermek ve bu durumla ilgili veteriner hekim kontrollerine gitmek gerekmektedir. Kedi ve köpeklerinin periodontal problemleri ve kötü nefes kokularını normal olarak kabul edilmeyerek acil müdahale gerekmedikçe diş sağlığı konusunda veteriner hekime başvurulmamaktadır.

Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Gingivitisle (diş eti iltihabı) başlayan hastalık ilerledikçe periodontal boşluktan, kökün apeks kısmına (diş kökünün derinlerine) doğru genişleyerek; alveolar kemik kaybına sebep olur. Hastalık ilerlemeye devam ettikçe diş kökünün periapikal bölgeleri (kök çevresindeki dokular)de etkilenmekte ve pulpada (diş özü) enfeksiyona sebep olmaktadır. Bu sebeple tedavilerinin zamanında önemlidir.
Periodontal hastalıklar kedi ve köpeklerde en yaygın görülen ağız hastalığıdır. İki yaşından sonraki köpeklerde %80 oranında ortaya çıkmaktadır. Ayrıca; 5 yaşının üzerindeki hemen hemen tüm köpeklerde sahipleri klinik belirtilerinin farkında olmasa da belirgin gingival (diş eti) değişiklikler bulunmaktadır.